Türk makineci Beta-Pak’a Alman görücü geldi. Ortadoğu’yu Paketliyor! Ortadoğu ülkelerindeki Avrupalı ambalaj makinesi ithalatını neredeyse durdurma noktasına getiren Beta-Pak Makine, bu pazarda alt ettiği rakibinden ortaklık teklifi aldı. 50 ülkeye termoform ve ambalaj makinesi ihraç eden Beta-Pak, Türkiye’de de ithalatın önünü kesti. Ortadoğu ülkelerinin yüzde 80’indeki dünya devi üreticilerin piyasasını ele geçiren termoform ve özel ambalaj makinesi üreticisi Beta-Pak Makine Türkiye’de de gıda sektörünün en büyüklerine özel üretim ambalaj paketleme makinesi üretiyor.

Bu günlerde piyasasını ele geçirdiği dünya devi Alman üreticiden aldığı ortaklık teklifini değerlendiren firma 1997 yılından bu yana ambalaj sektöründe. Gıda ve ilaç sektörlerine yüksek standartlarda termoform (ısı ile şekillendirilmiş) ve özel ambalaj makineleri üreten Beta-Pak, en yoğun üretimini bardak su paketleme makinelerinde yapıyor.

Cengiz Karagülle Kimdir?
İstanbul Ticaret Odası Makine ve Ekipmanları Meslek Komitesi üyesiyim.Ziraat mühendisiyim. Peynir ve yoğurt üzerine yüksek lisansım da var. 1984 yılına kadar bu sektörde imalat müdürlüğü yaptım. Seperatör, pastörizatör gibi makineler ürettim. 1995 yılında Türkiye’de ambalaj makinesi üreten kimse yoktu.

Beta-Pak ile yolunuz ne zaman kesişti?
Beta-Pak’ın üç ortağından ikisi ayrılmıştı. 1997 yılında biz üç ortak Beta-Pak’a yeni ortaklar olarak girdik. 2000 yılına kadar hem birbirimizi tanıdık, hem de yol haritamızı belirledik. 2001 yılında harekete geçtik. İngilizcem iyi olduğu için dünyayı gezip, fuarlara katılıp müşteri aramaya çıktım. Bu gün; ben, Turgay Gezer, Ali Elkılıç, Sadebek Taştan ve Cumali Özyürek beş ortağız.

50 ÜLKEYE İHRACAT
Şu anda kaç ülkeye ihracat yapıyorsunuz?

Şu anda 50 ülkeye yılda 15 milyon dolarlık makine ihracatı yapıyoruz. 2002 yılından bu yana Avusturya’dan Azerbaycan’a, Abu Dabi’den Fildişi Sahilleri’ne, İngiltere’den İsrail’e, Filistin’den Fransa’ya, Kongo’dan Portekiz’e, Rusya’dan Sao Tome adalarına kadar dünyanın dört bir yanına termoform makine ihracatı yapıyoruz.

İTHALATI KESTİK
İç piyasadaki hâkimiyetiniz nedir?
Bir ortağımız elektronik ve elektrik üzerine ar-ge yapmamızı sağladı. Süt ve süt ürünleri, su, zeytin, bisküvi gibi aklınıza gelebilecek her türlü gıda ürününü uzun süre muhafaza edebilen termoform makine üretiminde dünya standartlarını yakaladık. Biz tümüyle ürüne, müşterinin isteğine özel üretim yapıyoruz. Butik üretim bizi rakipsiz kılıyor.

Hangi yerli firmalarla çalışıyorsunuz?
Sütaş, Yörsan, Şahin Melek, Eti Gıda, Bifa, Bolulu Hasan Usta, Ekici, Eker, Anı Bisküvi, Ünilever, İtimat Peynircilik, Koska, Özgüllü Süt, Mado, Muratbey, Kay-Balmar Süt, Aslı Börek, Özsüt, Çoban Pınar Su, Pınar Et, Assan Gıda, McCormic, Erikli, Mar Tüketim, Altınkılıç, Maret, Sek Süt, Erpiliç, Gümüşdoğa Su Ürünleri, Pak Tavuk (Mudurnu), Kaşık-la, Kaanlar, Tat Entegre, Yonca Gıda, Pınar Süt, Doğuş Et, Yardımcı Süt, Moova, Unifo ve Hamidiye Su A.Ş. Balparmak.

Yerli firmalar ne kadar süredir Beta- Pak’tan makine alıyor?
Son on yıldır yerli firmalar Beta-Pak ile çalışmaya başladı. Böylece onların dünyanın en büyük iki üreticisi Hassia ve Multivac’dan yaptıkları ithalatı da engellemiş olduk. Hem kalitemiz çok iyi, hem de bu iki firmanın da ürettiği ürünleri yapıyoruz. Hassia sadece su makinesi yapıyor. Multivac sadece et makinesi yapıyor. Peta-Pak olarak iki makine türünü de imal ediyoruz.

ALMANYA’YI GEÇTİK
2014’de Almanya’nın Irak’a satmış olduğu termoform makine tutarı 780 bin dolar. Yalnız Beta- Pak 4,5 milyon euro mal sattı. Irak’a geçen yıl 51 tane su makinesi sattık. Ortadoğu pazarının yüzde 80’i artık Beta-Pak’ın. Senede 21 fuara katılıyoruz. Dubai’deki 19 su fabrikasının 18’inde Beta-Pak makineleri çalışıyor. 9 ülkede temsilciliklerimiz var. Özellikle Orta Doğu ülkelerine ve Irak’a büyük miktarda çalışıyoruz. Tek seferde 6 – 8 – 10 gözlü bardak üretimi yapabilen değişik modelde makinelerimiz var. Anne onaylı ambalaj yaptı “Butik üretim yapıyoruz. Firma hangi ürün için, ne istediğini söylüyor. Müşteriden gelen talepleri söylüyor bize, biz de ona özel üretim yapıyoruz. Mesela Eti Puf ambalajlarını yabancı bir firmaya yaptırıyordu, kenarları sivri ve keskin olduğu için anneler çocuklarına aldırtmıyorlardı bu ürünü. Eti özel bir tasarım istedi. Özel tasarımı yaptık, anneler bu ambalajı onaylayınca, seri üretime geçtik.

Eti puf’un satışları da arttı. Devletin bir tek bayrağını kullanıyoruz “Biz devletin bir tek bayrağını kullanıyoruz. Teşvik kullanmayız, kredi kullanmayız. Çek ile çalışmayız. Vergimizi atlatmayız, geçen yıl gümüş madalya aldık vergide. Ne fazla fatura keseriz ne de düşük. Bankadaki paraya faiz tahakkuk ettirmeyiz. Aidiyete, aile olmaya önem veririz.” Ortakların eşleri birbirini tanımıyor Kendi deyişleri ile 4 buçuk ortaklar. Dört ana ortak bir de küçük ortakları var. Bir anayasaları var. ‘Nasıl geçiniyorsunuz’ diye soranlara anayasalarını anlatıyorlar. Anayasanın mimarı Cengiz Karagülle. Beta-Pak Makine Yönetim Kurulu Başkanı Karagülle “Hiç bir ortak bir diğerinin karısını tanımaz. Fabrikada hiçbir ortağın çocuğu çalışamaz. Fabrikada bayramlaşırız, sonra herkes evine gider. Aileler birbirleri ile görüşmez. ortakların eşlerinin birbirini tanıması ve görüşmesi tehlikelidir” diyor.